Ροή Αναρτήσεων

Β Εθνική: Νίκη στην πρεμιέρα για τον Αίολο Αστακού

Με νίκη 86-60 απέναντι στο Άργος Ορεστικό ξεκίνησε ο Αίολος Αστακού τις υποχρεώσεις του στην Β΄ Εθνική κατηγορία. Ιστορική νίκη στην παρθενική συμμετοχή της ομάδας στην Β Εθνική.
Στο πρώτο ημίχρονο το Ορεστικό διατηρούσε την επαφή με το σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα του αγώνα χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν με μια διαφορά ασφαλείας. Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν όλα. Οι γηπεδούχοι με πολυφωνία στην επίθεση και σκληραίνοντας την άμυνα ξέφυγαν με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιού με 63-41 και ουσιαστικά καθάρισαν το παιχνίδι. Τυπική διαδικασία η τελευταία περίοδος αλλά με τον Αίολο να μην ρίχνει ρυθμούς και να φτάνει σε μια εύκολη νίκη με είκοσι έξι πόντους διαφορά 86-60. Κακλαμάνος με 20, Παππάς με 14, Κιτσούλης και Μπρόζος με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα οι καλύτεροι. Απο το Ορεστικό ο Γιάννης Μανδαλάκης κορυφαίος με 17 πόντους ενώ ο Τράντας είχε 13 και ο Κόττας 11. Επόμενο ματς για τον Αίολο Αστακού στην Χαλκιδική με αντίπαλο το Στρατώνι.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 37-30, 63-41, 86-60
Διαιτητές: Δημόπουλος-Κωνσταντινίδου
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 11 (1), Καλισώρας 2, Μακρής 4, Παππάς 14 (4), Καλαντζής, Θανόπουλος 5 (1), Κακλαμάνος 20 (2), Κιτσούλης 12, Κατσαρές 8 (2), Χαρισμίδης 2, Λυμπάρης 8, Καραγιώργος.
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Καραταγλίδης): Σαββίδης 9 (2), Μιχαηλίδης 5 (1), Μαυρίδης 4, Τράντας 13 (2), Κόττας 11 (1), Μανδαλάκης 17, Χατζόπουλος.

πηγη:aiolosastakou.gr